| Brand Name: | GEZHI or OEM |
| Model Number: | 1x8 Cassette PLC Splitter |
| MOQ: | 1pc |
| Price: | US$59-US$118 |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
The 1x8 LGX Cassette PLC splitter features a compact design that provides cost savings while delivering low PDL and low insertion loss performance. This device efficiently splits light waves and serves as a crucial passive component in optical fiber links.
PLC technology distributes optical energy transmitted by one fiber to multiple fibers in predetermined proportions, or combines optical energy from multiple fibers into a single fiber.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Operating Wavelength | 1260 ~ 1650 nm |
| Type | 1x8 |
| Size | 130×100×25 mm |
| Fiber Type | G657A1 (fiber loss more than 0.2 dB in a circular banding 20mm in diameter) |
| Connector Type | SC/APC |
| Length | 0.38 M |
| Insertion Loss | <10.8 dB |
| Return Loss | >50 dB |
| Uniformity Loss | <0.8 dB |
| PDL | 0.2 dB |
| Directivity | >55 dB |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
GZ-PLC-M*N(01)-0203-04-05-06
| 01. Port Configuration | 02. Housing Type | 03. Fiber Cable Diameter | 04 & 05. Input/Output Connector Type | 06. Fiber Input/Output Length (m) |
|---|---|---|---|---|
| 1×2 1×4 ... 1×64 2×2 ... 2×64 |
ST: Steel Type ABS LGX RM: Rackmount |
0.25 mm 0.9 mm 2.0 mm 3.0 mm |
SA: SC/APC SU: SC/UPC LA: LC/APC LU: LC/UPC FA: FC/APC FU: FC/UPC STA: ST/APC STU: ST/UPC |
0.5 1 1.5 2 |
| Brand Name: | GEZHI or OEM |
| Model Number: | 1x8 Cassette PLC Splitter |
| MOQ: | 1pc |
| Price: | US$59-US$118 |
| Packaging Details: | Paper box |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
The 1x8 LGX Cassette PLC splitter features a compact design that provides cost savings while delivering low PDL and low insertion loss performance. This device efficiently splits light waves and serves as a crucial passive component in optical fiber links.
PLC technology distributes optical energy transmitted by one fiber to multiple fibers in predetermined proportions, or combines optical energy from multiple fibers into a single fiber.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Operating Wavelength | 1260 ~ 1650 nm |
| Type | 1x8 |
| Size | 130×100×25 mm |
| Fiber Type | G657A1 (fiber loss more than 0.2 dB in a circular banding 20mm in diameter) |
| Connector Type | SC/APC |
| Length | 0.38 M |
| Insertion Loss | <10.8 dB |
| Return Loss | >50 dB |
| Uniformity Loss | <0.8 dB |
| PDL | 0.2 dB |
| Directivity | >55 dB |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
GZ-PLC-M*N(01)-0203-04-05-06
| 01. Port Configuration | 02. Housing Type | 03. Fiber Cable Diameter | 04 & 05. Input/Output Connector Type | 06. Fiber Input/Output Length (m) |
|---|---|---|---|---|
| 1×2 1×4 ... 1×64 2×2 ... 2×64 |
ST: Steel Type ABS LGX RM: Rackmount |
0.25 mm 0.9 mm 2.0 mm 3.0 mm |
SA: SC/APC SU: SC/UPC LA: LC/APC LU: LC/UPC FA: FC/APC FU: FC/UPC STA: ST/APC STU: ST/UPC |
0.5 1 1.5 2 |