| Brand Name: | GEZHI or OEM |
| Model Number: | FBT coupler |
| MOQ: | 1pc |
| Price: | US$59-US$118 |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
Factory Multimode MM 62.5/125um 650nm 50/50 Coupler Fiber Optic Splitter
Fused Biconic Taper (FBT) coupler, also called FBT splitter, utilizes traditional technology where two or more optical fibers are bundled together and pulled through a cone machine for melt stretching. The ratio change is monitored in real-time during the process. After melt stretching to meet spectral ratio requirements, one side retains a single fiber (with the remainder cut) as input, while the other end provides multi-channel output.
As a key component for GPON FTTx networks, optical splitters can be deployed in Central Offices or various distribution points (outdoor or indoor). FBT couplers offer high stability for multiport optical signal splitting with low insertion loss. These couplers are designed for power splitting and tapping in telecommunication equipment, CATV networks, and test equipment.
| Parameter | Multimode Standard Fiber Couplers |
|---|---|
| Coupling Ratio(%) | 50/50 |
| Grade | P Grade | A Grade |
| Excess Loss (Typical)(dB) | 0.7 | 1.0 |
| Max. Insertion Loss(dB) | 4.2 | 4.5 |
| Uniformity (Max.)(dB) | 0.6 | 0.8 |
| Directivity(Min.)(dB) | 35 |
| Operating Wavelength(nm) | 800-1600 |
| Central Wavelength (nm) | 850 or 1310 or 1550 |
| Operating Temperature(℃) | -20~+85 |
| Fiber Type | Corning multimode 50/125, 62.5/125 |
| Fiber Pigtail Length(m) | 1 m or custom length |
| Port Configuration | 1×2 or 2×2 |
| Dimensions (mm) | Package D,E,G |
| Coupling Ratio | Insertion Loss |
|---|---|
| Coupling Ratio(%) | Premium Grade | A Grade |
| 40/60 | 5.2/3.3 | 5.6/3.7 |
| 30/70 | 6.5/2.6 | 7.0/3.0 |
| 20/80 | 8.4/2.0 | 8.8/2.5 |
| 10/90 | 11.8/1.5 | 12.3/2.0 |
| Package D: | 3mm x 45mm stainless steel tube |
| Package E: | 3mm x 54mm stainless steel tube |
| Package F: | 3mm x 60mm stainless steel tube |
| Package G: | 10mm x 20mm x 90mm ABS cassette |
| Package H: | 10mm x 80mm x 100mm ABS cassette |
| Package I: | 18mm x 80mm x 120mm ABS cassette |
| Package J: | 18mm x 115mm x 140mm ABS cassette |
| Package D,E: | 250um bare fiber |
| Package F: | 250um bare fiber or 900um loose tube |
| Package G,H,I,J: | 2mm,3mm cable or 900um loose tube |
| Brand Name: | GEZHI or OEM |
| Model Number: | FBT coupler |
| MOQ: | 1pc |
| Price: | US$59-US$118 |
| Packaging Details: | Paper box |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
Factory Multimode MM 62.5/125um 650nm 50/50 Coupler Fiber Optic Splitter
Fused Biconic Taper (FBT) coupler, also called FBT splitter, utilizes traditional technology where two or more optical fibers are bundled together and pulled through a cone machine for melt stretching. The ratio change is monitored in real-time during the process. After melt stretching to meet spectral ratio requirements, one side retains a single fiber (with the remainder cut) as input, while the other end provides multi-channel output.
As a key component for GPON FTTx networks, optical splitters can be deployed in Central Offices or various distribution points (outdoor or indoor). FBT couplers offer high stability for multiport optical signal splitting with low insertion loss. These couplers are designed for power splitting and tapping in telecommunication equipment, CATV networks, and test equipment.
| Parameter | Multimode Standard Fiber Couplers |
|---|---|
| Coupling Ratio(%) | 50/50 |
| Grade | P Grade | A Grade |
| Excess Loss (Typical)(dB) | 0.7 | 1.0 |
| Max. Insertion Loss(dB) | 4.2 | 4.5 |
| Uniformity (Max.)(dB) | 0.6 | 0.8 |
| Directivity(Min.)(dB) | 35 |
| Operating Wavelength(nm) | 800-1600 |
| Central Wavelength (nm) | 850 or 1310 or 1550 |
| Operating Temperature(℃) | -20~+85 |
| Fiber Type | Corning multimode 50/125, 62.5/125 |
| Fiber Pigtail Length(m) | 1 m or custom length |
| Port Configuration | 1×2 or 2×2 |
| Dimensions (mm) | Package D,E,G |
| Coupling Ratio | Insertion Loss |
|---|---|
| Coupling Ratio(%) | Premium Grade | A Grade |
| 40/60 | 5.2/3.3 | 5.6/3.7 |
| 30/70 | 6.5/2.6 | 7.0/3.0 |
| 20/80 | 8.4/2.0 | 8.8/2.5 |
| 10/90 | 11.8/1.5 | 12.3/2.0 |
| Package D: | 3mm x 45mm stainless steel tube |
| Package E: | 3mm x 54mm stainless steel tube |
| Package F: | 3mm x 60mm stainless steel tube |
| Package G: | 10mm x 20mm x 90mm ABS cassette |
| Package H: | 10mm x 80mm x 100mm ABS cassette |
| Package I: | 18mm x 80mm x 120mm ABS cassette |
| Package J: | 18mm x 115mm x 140mm ABS cassette |
| Package D,E: | 250um bare fiber |
| Package F: | 250um bare fiber or 900um loose tube |
| Package G,H,I,J: | 2mm,3mm cable or 900um loose tube |