| Brand Name: | GEZHI |
| Model Number: | MEMS Optical Switch |
| MOQ: | 1pc |
| Price: | US$369-US$2056 |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
Gezhi MEMS Optic Switches, with its high-end MEMS technology, is easily integrated into optical systems. This technology is renowned for its long lifetime, extreme durability and supreme reliability. It is used in a variety of applications, ranging from Telecom sector to Remote Sensing, Test & Measurement as well as Biomedical.
MEMS Optic Switches stands out from its competitors because of its superior performance and easy operation.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Wavelength | 850nm |
| Storage Temperature | -40℃~+85℃ |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ |
| Return Loss | 50dB |
| Application | Optical Network |
| Power Supply | 3.3V |
| Product Name | MEMS Optical Switch |
| Size | 3.2mm*2.5mm*1.25mm |
| Switch Time | 2ms |
| Channel Isolation | 30dB |
Optical Network: A system connecting multiple network components through optical fiber cables for data transmission, including transmission of voice, video and data. Optical fiber cables provide low error rate and high transmission capacity, greatly improving communication system performance.
Protection/Restoration: Used to maintain or restore communication network services, including protection of optical signal routing devices and system components. Enables restoration when optical networks are affected by system malfunctions to maintain service quality and stability.
Network Test System: Comprehensive testing system to ensure optical network performance, test accuracy, detect system faults, and maintain network stability.
MEMS Optical Switch products are carefully packaged and shipped according to customer requirements. All packaging materials are certified and meet safe transportation standards. Products are securely wrapped with bubble wrap and placed in sturdy cardboard boxes, sealed with tape and labeled for shipping via reliable carriers with tracking information provided.
| Brand Name: | GEZHI |
| Model Number: | MEMS Optical Switch |
| MOQ: | 1pc |
| Price: | US$369-US$2056 |
| Packaging Details: | Paper box |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
Gezhi MEMS Optic Switches, with its high-end MEMS technology, is easily integrated into optical systems. This technology is renowned for its long lifetime, extreme durability and supreme reliability. It is used in a variety of applications, ranging from Telecom sector to Remote Sensing, Test & Measurement as well as Biomedical.
MEMS Optic Switches stands out from its competitors because of its superior performance and easy operation.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Wavelength | 850nm |
| Storage Temperature | -40℃~+85℃ |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ |
| Return Loss | 50dB |
| Application | Optical Network |
| Power Supply | 3.3V |
| Product Name | MEMS Optical Switch |
| Size | 3.2mm*2.5mm*1.25mm |
| Switch Time | 2ms |
| Channel Isolation | 30dB |
Optical Network: A system connecting multiple network components through optical fiber cables for data transmission, including transmission of voice, video and data. Optical fiber cables provide low error rate and high transmission capacity, greatly improving communication system performance.
Protection/Restoration: Used to maintain or restore communication network services, including protection of optical signal routing devices and system components. Enables restoration when optical networks are affected by system malfunctions to maintain service quality and stability.
Network Test System: Comprehensive testing system to ensure optical network performance, test accuracy, detect system faults, and maintain network stability.
MEMS Optical Switch products are carefully packaged and shipped according to customer requirements. All packaging materials are certified and meet safe transportation standards. Products are securely wrapped with bubble wrap and placed in sturdy cardboard boxes, sealed with tape and labeled for shipping via reliable carriers with tracking information provided.